Znajdź nas na Facebook Obejrzyj materiały na YouTube
 

Brudna klimatyzacja – zagrożenia

Zabrudzona, zagrzybiona klimatyzacja stwarza większe zagrożenie dla zdrowia osób, bezpieczeństwa jazdy oraz sprawności i wydajności auta, niż mogłoby się wydawać. Oto kilka możliwych przyczyn i skutków.

Klimatyzacja pozwala utrzymać przyjemnie chłodną, optymalną dla człowieka temperaturę we wnętrzu pojazdu. Jest także odpowiedzialna za oczyszczanie i osuszanie powietrza.

Słabe chłodzenie

Problemów z chłodzeniem nie należy bagatelizować – drobna usterka może z czasem przerodzić się w większą i kosztowną w naprawie. Awaria silnika bądź chłodnicy klimatyzacji, nieszczelny parownik czy wężyki, zepsuty kompresor albo czujnik temperatury pochłoną od 200 do nawet ponad 2 tys. zł za regenerację lub całkowitą wymianę plus koszty diagnozy i robocizny.

Im szybciej naprawimy awarię, tym taniej, a także bezpieczniej. Gdy wewnątrz auta panuje za wysoka temperatura (w upalne dni przy braku klimatyzacji w okolicy klatki piersiowej i głowy może ona wynosić aż do 42°C!), temperatura ciała i puls człowieka są bardzo wysokie, mózg jest gorzej dotleniony, następuje osłabienie spostrzegawczości i wydłużenie czasu reakcji, człowiek może także stać się bardziej nerwowy, podatny na gwałtowne manewry i przyspieszanie w celu jak najszybszego zakończenia podróży, co może mieć tragiczne skutki. Otwarcie okien tylko częściowo eliminuje problem, bo choć poprawia przepływ powietrza, to sprawia, że do auta dostają się zanieczyszczenia drogowe, spaliny i hałas.

Parowanie szyb i lusterek

Parowanie może być spowodowane przez brudne szyby, podróżowanie w mokrych butach i ubraniach, awarię nagrzewnicy, usterkę lub zapchanie filtra kabinowego. Gdy w aucie jest sucho, filtr jest odetkany, a nagrzewnica działa bez zarzutu, warto poszukać przyczyny w wadliwym filtrze osuszającym układ klimatyzacji. Skutki jazdy z wiecznie zaparowanymi szybami i lusterkami wydają się być oczywiste – o wypadek nietrudno, więc pora zajrzeć do zaprzyjaźnionego mechanika lub punktu ASO.

Nieprzyjemny zapach z otworów wentylacyjnych

Gdy w aucie jest sucho, czysto, tapicerka jest regularnie czyszczona środkiem pielęgnacyjnym, a za ładny zapach odpowiada klasyczne zielone jabłuszko, lecz mimo to we wnętrzu unosi się brzydka woń stęchłej wilgoci i pleśni, winowajcą jest zwykle zanieczyszczony filtr klimatyzacji.
Przykry zapach nie sprzyja dobremu samopoczuciu i może mieć negatywny wpływ na zachowanie kierowcy – warto więc czym prędzej wyczyścić układ. Można wykorzystać do tego preparat do czyszczenia klimatyzacji CleenAir Fresh – zapobiegawczo raz w roku. Samodzielną aplikację ułatwia sonda z dyszą rozpylającą. Pianka zwiększa swoją objętość po wprowadzeniu do układu i łatwo dociera do wszystkich miejsc, a nanocząsteczki srebra i miedzi ograniczają ponowne powstawanie nieprzyjemnego zapachu i mają silne działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Dolegliwości i choroby

Zaniedbana klimatyzacja to siedlisko bakterii i grzybów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienie i zapalenie spojówek czy infekcje gardła. Czasami objawy te występują w trakcie jazdy, zdarza się, że pojawiają się później, przez co trudno nam skojarzyć schorzenie z możliwą przyczyną. Aby zapobiec tym i wielu innym niedogodnościom, wystarczy dbać o regularny przegląd układu klimatyzacji – raz w roku.